Мова

Останні коментарі

  Історія кафедри

  Кафедра картографії та геопросторового моделювання НУ «Львівська політехніка» має чималу передісторію.

  Адже  починалося все так:  у 1968 році на геодезичному факультеті Львівського політехнічного інституту була створена кафедра теорії математичної обробки геодезичних вимірів (ТМОГВ).  Першим її завідувачем став д.т.н., професор Г.О. Мещеряков (1969-1991р.р.). Тоді до складу кафедри увійшли доценти Д.П. Верхоломов, П.Т. Бугай, Л.С. Хижак, старші викладачі К.К. Печарський, М.Д. Йосипчук та асистенти І.М. Шоп’як і О.О. Веселовська.

  Коло наукових інтересів  Г.О. Мещерякова охоплювало космічну та динамічну геодезію, геофізику, астрономію, математичну картографію, прикладну математику. Серед визначних наукових досягнень Г.О. Мещерякова — монографія «Теоретичні основи математичної картографії» (1968).  Це єдина з праць українських вчених, яка в 1972 р. була включена до американського списку вибраної світової літератури з математичної картографії.

  Та головною заслугою професора Мещерякова було  створення у Львові відомої у світі наукової школи з дослідження гравітаційного поля Землі та планет, досягнення якої широко використовуються в космічній геодезії та геофізиці. Серед відомих учнів Мещерякова – проф. П.М. Зазуляк, проф. О.М. Марченко, проф. А.Л. Церклевич, доц.  Ю.П. Дейнека.

  У 1987 році Г.О. Мещеряков і  А.Л. Церклевич видали монографію «Гравітаційне поле і фігура Марса», а в 1994 р. вийшла монографія  Г.О. Мещерякова, В.Є. Зінгера, П.М. Зазуляка, М.Ф. Агеєва «Фігури і гравітаційні поля супутників Марса». Однією з найкращих робіт кафедри ТМОГВ була докторська дисертація О.М. Марченка «Моделювання зовнішнього гравітаційного поля Землі на основі теорії потенціалів нецентральних мультиполів». В 2007 р. видано навчальний посібник «Основи математичного опрацювання геодезичних вимірювань» авторів П.М. Зазуляк, В.І. Гавриш, Е.М. Євсєєва, М.Д. Йосипчук.

  Протягом усієї історії кафедри ТМОГВ тут працювали такі викладачі: О.А. Абрикосов, В.О. Волос, В.І. Гавриш, Р.О. Григорчук, Л.О. Губаль, Е.М. Євсєєва, В.В. Киричук, М.І. Кривцун, І.П. Кулько, І.Л. Мамчур, О.М. Марченко, В.Д. Павленко, В.А. Скриль, О.М. Уханська, , І.М Цюпак, П.І. Штабалюк.

  Кафедра здійснювала підготовку з дисциплін «Лінійна алгебра та аналітична геометрія»,  «Математичний аналіз», «Диференціальні рівняння», «Математична обробка геодезичних вимірів», «Інформатика та програмування».

  Протягом 1991-2001 р.р. кафедру очолював к.ф.-м.н., доцент М.Д. Йосипчук, а у 2001-2009 р.р.- д. ф.-м. н., професор П.М. Зазуляк.

  У зв’язку з відкриттям спеціальності  «Картографія» кафедра стала випускною і згідно наказу ректора НУ «Львівська політехніка» проф. Ю.Я. Бобала за №141-03 від 11 листопада 2009 р. змінила назву на кафедру картографії та геопросторового моделювання, яку очолив професор д.т.н. П.Г. Черняга.

  На кафедрі картографії та геопросторового моделювання започатковано наукові дослідження з проблем прогнозування розвитку територій та їх картографування з урахуванням функціональних властивостей і впливу геодинамічних процесів. Такі дослідження виконуються на основі математичного моделювання за умов невизначеності та системного підходу до картографічного і геоінформаційного моделювання. Аспіранти та викладачі розробляють наукові підходи щодо картографування територій з врахуванням просторово-часових змін середовища та соціально-економічних проблем.

  У 2013р. видано навчальний посібник О.М. Марченка, К.Р. Третяка, Н.П. Яреми «Референцні системи в геодезії».

  У 2015 р. В.І. Нікулішин  захистив кандидатську дисертацію на тему «Моделювання особливостей гравітаційного поля та внутрішньої будови Місяця методом вейвлет-аналізу». У 2016 р. М.М. Фис захистив докторську дисертацію на тему «Застосування супутникових та наземних даних для побудови моделей гравітаційного поля Землі».

  З 2016 р. кафедру очолює  д. геогр. н. Р.І. Сосса.

  Завдання кафедри на сучасному етапі — це підготовка фахівців зі створення та використання карт на основі геоінформаційних технологій.

  Сьогодні на кафедрі картографії та геопросторового моделювання працюють професор, д.-ф.м.н. П.М. Зазуляк, доценти: д.т.н. М.М. Фис, к.т.н. Ю.І. Голубінка,  к.т.н. А.Р. Согор, к.т.н. Н.П. Ярема, к.ф.-м.н. М.В. Прохоренко, к.ф.-м.н. А.М. Бридун, к.геогр.н. В.П. Брусак, старший  викладач, к.ф.-м.н. М.І. Юрків, асистент, к.т.н. В.І. Нікулішин, старший викладач Р.С. Фоца. Викладачі кафедри читають курси лекцій з таких дисциплін «Картографія», «Тематичне картографування», «Проектування, укладання та видання карт», «Цифрова картографія», «Топографічне картографування», «Інфраструктура геопросторових даних», «Інформатика та програмування геозадач», «ГІС, банки і бази картографічних даних», «Основи комп’ютерних технологій в картографії», «Математична обробка геодезичних вимірів», «Вища математика». Кафедра здійснює підготовку фахівців рівня вищої освіти «магістр» спеціалізації 103.02 «Картографія».

  Основними науковими напрямками досліджень кафедри нині є топографічне та тематичне картографування, геоінформаційне картографування та створення ГІС, історія картографії, математичне моделювання в геодезії, астрономії, геофізиці.

  Всі працівники кафедри картографії та геопросторового моделювання гідно продовжують найкращі традиції своїх попередників у науковій та педагогічній сфері.

   

  Категорії новин

  Календар новин

  Жовтень 2018
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  « Вер    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Опитування

  Де б Ви хотіли пройти літню геодезичну навчальну практику ?

  Переглянути результати

  Loading ... Loading ...

  Свята

  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

  Курс валют

  Вакансії

  Робота геодезист, землевпорядник, маркшейдер, фотограмметрист, робота
  jooble