Home » Тижневик "Аудиторія" » Пів століття у Львівській політехніці

Пів століття у Львівській політехніці

Logo_Audytoria

Професорові кафедри геодезіїї Інституту геодезії Львівської політехніки Тарасові Шевченку виповнилося 70 років. А розпочався його життєвий шлях 5 листопада 1939 року в Житомирі. Батько був військовослужбовцем, мати ― лікарем. Війна застала сім’ю Шевченків у Луцьку, а вже у жовтні батько загинув на фронті. Згодом сім’я евакуювала в Самарканд. По закінченні війни родина повернулася в Україну й оселилася у Рівному.
    У 1956 році Тарас закінчив школу. Саме тоді вийшла постанова про те, що випускники середньої школи мають відпрацювати на виробництві, а потім вступати до вищих навчальних закладів. На жаль, вдома хлопцеві роботи не знайшлося, тому доводилося їздити в Здолбунів, де працював слюсарем. А вже через рік став студентом Львівського політехнічного інституту, обравши механічний факультет.
    Одружився Тарас Шевченко на останньому курсі. 1963 рік приніс йому дві приємні новини: народження сина Григорія й закінчення інституту. Другий син, Георгій, народився 1970 року. В тому ж таки 1963-му Тарас Георгійович отримав скерування на роботу в Алма-Ату на ремонтно-механічний завод (РМЗ) Міністерства будівництва Казахської РСР. Спочатку він працював конструктором, потім — у цеху металоконструкцій технологом, старшим майстром, заступником начальника цеху, начальником цеху. Три роки Тарас Георгійович відпрацював на заводі, а четвертий — на монтажі металоконструкцій виконробом.
    У 1967 році сім’я Тараса Шевченка повернулася до Львова. Тут він спочатку влаштувався на посаду конструктора першої категорії у головному проєктноконструкторському бюро з конвеєробудування, а вже 1968-го розпочав роботу в НДЛ-32 Львівського політехнічного інституту на посаді старшого інженера лабораторії кафедри теорії механізмів і машин (завідувач кафедри професор М. Комаров), якою керував доцент Ю. Микольський.
    У лабораторії саме працювали над темою контролю встановлення обертових печей під час їх монтажу та ремонту. Таке обладнання використовують у виробництві цементу, сировини для алюмінієвої промисловости (кольорова металургія), у виробництві мінеральних добрив, у чорній металургії. Вже на початку 70-х років Політехніка подала заявку на винахід за цією тематикою у співавторстві з Тарасом Шевченком, а у 1973 році він отримав перше авторське свідоцтво. Науковці лабораторії виконували замовлення у багатьох районах колишнього Союзу: у Красноярському краї, в Іркутській, Новосибірській, Ленінградській, Вологодській, Бєлгородській областях, у Липецьку, Північному та Центральному Уралі, Північному Кавказі та на Львівщині, Рівненщині, Івано-Франківщині, Донбасі, Подніпров’ї.
    Паралельно Тарас Георгійович працював над кандидатською дисертацією (керівники ― професор М. Комаров та доцент Ю. Микольський) і у 1975 році вступив до аспірантури (фактично для того, аби подати дисертацію до захисту). Через чотири місяці дисертацію представили на розгляд спеціалізованої ради, а вже 1976-го відбувся її захист. Свого часу Тарас Шевченко був керівником Студентського наукового товариства.
    У 1978 році почав співпрацю з кафедрою геодезії: на Всесоюзній конференції він (разом із А. Островським і В. Гребенюком) представив доповідь про контроль прямолінійности осі корпусу печі лазерними приладами. У тому ж році Тараса Георгійовича прийняли на посаду старшого наукового співробітника ГНДЛ-18, а з вересня 1979-го він був уже старшим викладачем кафедри геодезії: читав лекції з курсу „Геодезичне приладознавство”. Через три роки став доцентом кафедри. В 1982 році, у співавторстві з І. Кузьо та Ю. Микольським, опублікував першу монографію. Водночас Тарас Георгійович продовжував займатися проблемами контролю встановлення великогабаритного технологічного обладнання і, зокрема, обертових печей.
    Докторську дисертацію науковець захистив у 1992 році. На той час він опублікував три монографії, одержав 20 авторських свідоцтв на винаходи, мав понад 60 друкованих праць. Економічним ефектом дисертації була довідка про економію від впроваджених авторських свідоцтв, яку надав Комітет з науки та техніки.
    Наукова тематика відмінника освіти України професора Шевченка є на межі механічних та геодезичних інтересів: інженерно-геодезичного забезпечення, встановлення і діягностування великогабаритного промислового обладнання. Він — автор близько 150 наукових праць (з них — 50 патентів та авторських свідоцтв на винаходи), трьох монографій. За свої розробки професор отримав ряд високих нагород, зокрема бронзові медалі ВДНГ СРСР (1982, 1985), Почесну грамоту Міжнародної виставки „Метрологія-86″, дві срібні медалі ВДНГ СРСР (1990).
    Упродовж останніх тридцяти років (більшість з яких був членом спеціялізованої вченої ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій), професор займається науковою роботою зі студентами та аспірантами. Кафедра геодезії, завдяки Тарасові Георгієвичу, досягла значних успіхів у галузі розробки методів та засобів геодезичного забезпечення монтажу та ремонту великогабаритного технологічного обладнання. За його редакцією видано посібник, підручник та практикум „Геодезичні прилади” для студентів усіх спеціяльностей геодезичного профілю. Уже багато років професор читає курс лекцій „Геодезичні прилади”, проводить лабораторні заняття і навчальну геодезичну практику з топографії, інженерної геодезії та основ геодезії.
    Кафедра геодезії щиро вітає свого колегу зі славним ювілеєм, бажає міцного здоров’я і творчих успіхів.

Олександр МОРОЗ,
    завідувач кафедри