Home » Тижневик "Аудиторія" » Творець власної долі

Творець власної долі

Logo_AudytoriaПонад 50 років свого життя почесний геодезист України Анатолій Філіпов, колишній доцент Інституту геодезії Львівської політехніки, готував майбутніх геодезистів. Нині він — на заслуженому відпочинку, а нещодавно відсвяткував дев’яностоліття.
    Народився Анатолій Євгенович на Смоленщині. Шкільні роки минули в містах Іваново та Семипалатинську. Потім було навчання у Новосибірському інституті військових інженерів залізничного транспорту, однак його перервала війна. Далі все було як у калейдоскопі: військове піхотне училище, окрема добровільна бригада, фронт. Не обирав легкої долі, тож як мінометник бригади, був завжди там, де небезпечно і важко. Двічі поранений, щоразу повертався на фронт. Після першого поранення воював кулеметником стрілецької дивізії, після другого — автоматником. У листопаді 1944 року його скерували на навчання в танкове училище, однак скористатися новими знаннями не встиг: війна закінчилася.
    У 1946 році Анатолій Філіпов став студентом геодезичного факультету Львівської політехніки, отримав спеціяльність астрономогеодезія. Оскільки завжди тягнувся до науки, вступив до аспірантури Полтавської гравіметричної обсерваторії АН УРСР. Його науковим керівником був відомий вчений, директор обсерваторії академік Олександр Орлов. На посаду молодшого наукового співробітника обсерваторії Анатолія Філіпова зарахували за рік до захисту дисертації в Головній астрономічній обсерваторії АН УРСР, де здобув науковий ступінь кандидата фізико-математичних наук.
    У вересні 1956 року Анатолій Філіпов повернувся до Львівської політехніки: спочатку на посаду асистента, а через два роки — доцента кафедри вищої геодезії та астрономії. Коли ж кафедру поділили, обрав вищу геодезію і ґравіметрію. Для студентів спеціяльности „астрономогеодезія” читав основний лекційний курс — вища геодезія (сферична та теоретична геодезія), проводив лабораторні заняття зі студентами четвертого та п’ятого курсів всіх геодезичних спеціяльностей, керував дипломними проєктами, виробничими практиками. Ніколи не боявся починати щось із початку. Так, коли виникла потреба освоїти супутникову геодезію, ретельно підготувався і зробив цікавий семестровий курс із основ небесної механіки.
    Студентами Анатолія Філіпова свого часу були нинішні професори Петро Двуліт, завідувачі кафедр — вищої геодезії та астрономії Федір Заблоцький, кадастру територій Лев Перович, картографії та геопросторового моделювання Петро Черняга. Вони нині дуже шкодують, що не вдалося записати його лекції й видати окремою збіркою, як і дослідження, що готував до докторської дисертації.
    — Анатолій Євгенович був керівником моєї дипломної роботи, згодом ми багато років працювали з ним на одній кафедрі, — розповідає професор кафедри вищої геодезії та астрономії Петро Двуліт. — Це був чудовий лектор і науковець, відомий як в Україні, так і в Союзі. Його монографія „Порівняння Пулковських та Йоханнесбургських спостережень широти” є однією з кращих монографій з астрометрії і настільних книжок для спеціялістів. Великий ерудит, консультував студентів і викладачів із різних питань. Докторську завершив, але чомусь не захотів її захищати.
    — Анатолій Філіпов — дуже добрий спеціяліст із вищої геодезії,— додає Федір Заблоцький. — У наукових дослідженнях був дуже скрупульозний: наукових статей не писав десятками, але довго і ретельно над ними працював. Мав добру математичну підготовку, що дозволяло йому працювати творчо. Мені завжди в ньому імпонували обов’язковість, дисциплінованість, готовність допомогти молодим асистентам у наукових чи педагогічних питаннях. Студенти його дуже поважали, хоча заробити добру оцінку в нього було непросто. А ще він був затятий рибалка і дуже любив „тихе” полювання.
    У 74 роки, коли, здавалось, можна було вже спокійно відпочивати, Анатолій Філіпов, на запрошення завідувача кафедри геодезії професора Олександра Мороза, ще 6 років працював доцентом, освоюючи цілком нові для себе предмети.
    — Кафедра вищої геодезії та астрономії розміщена поверхом вище від нас, — каже Олександр Іванович. — Традиційно нашу кафедру, порівняно з вищою геодезією, вважають „легкою”. Такої думки був і Анатолій Євгенович, доки не зіткнувся з геодезію зблизька. Незважаючи на свій поважний вік, дуже скоро ввійшов „у курс справи”, а глибоко вникнувши у сферу нашої освіти, признався, що ніколи не сподівався зустрітися у нас із такою складністю. З цим висококваліфікованим, надзвичайно порядним і прямолінійним чоловіком було легко й комфортно працювати.
    Анатолій Філіпов має 40 наукових праць і методичних посібників. Нагороджений медалями, багатьма почесними грамотами та подяками адміністрації Львівської політехніки. Завдяки його наполегливій праці та таланту педагога геодезичний факультет і згодом Інститут геодезії підготував багато достойних інженерів-геодезистів, що прославили Львівську політехніку на теренах колишнього Союзу й за кордоном.
    Колеги та учні Анатолія Євгеновича щиро вітають його зі славним ювілеєм, бажають ще багато років прожити у доброму здоров’ї і не втрачати любови до життя.

Катерина ГРЕЧИН