Home » Тижневик "Аудиторія" » Монографія про дослідження Антарктиди – серед найкращих видань Львівської політехніки 2012 року

Logo_AudytoriaПродовжуємо розповідати про наукові видання, які перемогли в конкурсі на найкращу монографію, посібник і підручник у Львівській політехніці за 2012 рік, устами авторів. Сьогодні про монографію „Дослідження гравітаційного поля, топографії океану та рухів земної кори в регіоні Антарктики” розповідає один із її авторів і упорядників директор Інституту геодезії Львівської політехніки професор Корнилій Третяк:
    — Вихід книжки обумовлений тим, що в 2003, 2005 роках я разом із професором Олександром Марченком брав участь у сезонних експедиціях, які організовує Український антарктичний центр. До речі, першим дослідником Антарктиди від Львівської політехніки був у 2002 році професор Володимир Глотов, який працював над дослідженням льодовиків.
    Основна мета наших поїздок — вивчення деформації і рухів земної кори Антарктичного півострова, гравітаційного поля і тектонічних деформацій, що відбуваються в районі Української антарктичної станції „Академік Вернадський” і Антарктики загалом.
    Вагомий внесок у монографію зробив Олександр Марченко, який працював над вивченням гравітаційного поля й океану супутниковими методами в регіоні Антарктики, змінами і рухом морських течій навколо антарктичного континенту. Я ж в основному працював над рухами земної кори. Упродовж двох експедицій робили супутникові вимірювання на мережі, площа якої близько 400 квадратних кілометрів, тож тепер наші комплексні фундаментальні дослідження за змінами геофізичних полів можна використовувати для прогнозування змін клімату.
    До досліджень ми залучили наших молодих науковців. Власне на їх основі вони згодом захистили свої кандидатські дисертації. Серед них — Юрій Голубінка і Назар Третяк. Нині на цьому матеріалі завершує докторську дисертацію докторант Андрій Кульчицький. Ще один автор монографії — Дмитро Марченко, який працює в Карпатському відділенні Інституту геофізики НАН України і досліджує гравітаційне і магнітне поля у регіоні Антарктики (інститут також бере участь в антарктичних експедиціях і проводить геофізичні спостереження на станції „Академік Вернадський”). З цієї тематики упродовж п’яти років ми опублікували кілька десятків статей, а над упорядкуванням монографії працювали близько року.
    Антарктичні напрацювання нашої кафедри геодезії досить потужні. В цій книжці ми згадуємо прізвища всіх наших випускників, які працювали в українських і російських антарктичних експедиціях, починаючи з радянських часів. Понад 20 наших випускників нині працює в Росії.
    В цьому році плануємо наприкінці березня — на початку квітня взяти участь у черговій антарктичній експедиції. Очевидно, цьому сприяло видання монографії. Крім геодинамічних спостережень, будемо проводити лазерне 3 D-сканування льодовиків, тобто продовжимо роботу, яку розпочав професор Володимир Глотов, використовуючи при цьому сучаснішу апаратуру. Це дасть змогу побачити зміни, що відбуваються з льодовиками через потепління. Крім цього, допоможе прогнозувати, що може відбутися в майбутньому з цим льодовим покривом.

Катерина ГРЕЧИН