Home » Тижневик "Аудиторія" » Геодезичний полігон відкритий для студентів

Геодезичний полігон відкритий для студентів

Logo_AudytoriaЦього року вперше після шестирічної перерви 25 геодезистів-другокурсників Львівської політехніки свою навчально-геодезичну практику провели на геодезичному полігоні в Бережанах.

Практика у місті створювала проблеми
    Упродовж шести років, доки йшла реконструкція полігону, геодезисти проходили практику у Львові (а це на дорогах, у скверах, дворах тощо), що було дуже проблематично: на плечі студентів лягала відповідальність за дорогі прилади, доїзд із ними на місця практик. До того ж, на думку завідувача кафедри геодезії професора Олександра Мороза, виконати практику в повному обсязі в місті було дуже складно. Скажімо, для першокурсників, які проводять горизонтальне знімання, потрібні закладені спеціальні геодезичні пункти. Вони, до прикладу, сьогодні заклали їх на місцевості, а завтра їх уже хтось поприбирав. Навіть така нескладна робота займає багато часу, а коли ж виконувати виміри і все решта? Тож Олександр Іванович дуже сподівається, що наступного року всі геодезисти перших — других курсів свою практику проведуть у Бережанах. А ще має надію, що вона у них не збігатиметься з практикою студентів інших інститутів, адже забезпечити одночасно близько 700 осіб відповідальними за практику і необхідними приладами немає можливості.
    Знову у Бережанах
    Споконвіку інженера-геодезиста готували не стільки в аудиторіях, скільки в польових умовах, адже геодезист з-посеред інших інженерних професій не лише контролює, а з раннього ранку до пізнього вечора займається польовими вимірами, рахує. Для того, щоб практика пройшла успішно, керівникам щодня доводиться організовувати роботу студентських бригад, продумуючи все до дрібниць.
    — Ми щасливі, що нарешті можемо проводити повноцінні навчальні практики. В Бережанах закладено величезний геодезичний полігон зі 150 пунктами, координати яких, як планові, так і висотні, відомі з точністю мереж 2 – 4 класу (щоб створити нині такий полігон, потрібні не лише величезні кошти, а й багато десятиліть). Їх ми використовуємо і в навчальних цілях, і для науково-дослідної роботи. Ця мережа дуже густа, добре збережена. Тут виросло кілька поколінь наших геодезистів. Люди нас сприймають дружелюбно, допомагають, підвозять на підводах, машинах, підгодовують студентів, що підсилює їхню любов до обраного фаху, — каже заступник завідувача кафедри геодезії доцент Зоряна Тартачинська.
    Під час цьогорічної практики асистентові кафедри Володимиру Тарнавському спільно зі студентами вдалося віднайти ще кілька геодезичних пунктів, один із яких заклав ще у 1906 році видатний львівський учений Домінік Зброжек. Володимир вважає, що такі практики дуже цінні для студентів ще й тому, що вони вчаться працювати в команді, краще пізнають одне одного, здружуються. А старший викладач кафедри геодезії, керівник групи ГД-36 Іван Покотило не лише прагне, щоб студенти виконували заплановане, а й всіляко заохочує їх до наукової роботи. Цього разу проводили цілодобові спостереження для вивчення вертикальної рефракції над водними поверхнями, а, виконуючи програму навчальної практики, прокладали полігонометричний і нівелірний ходи, робили тахеометричне знімання електронним тахеометром.
    — Ми навіть дещо вийшли за межі навчальної практики, бо нівелірний хід проводили за програмою другого класу, як цього вимагала програма наукових досліджень, — розповідає Іван Ярославович. — Студенти задоволені, що навчилися трохи більше, ніж було заплановано. Ще один великий плюс проведення практики в Бережанах у тому, що студенти з викладачем контактують практично цілодобово, тобто ми пізнаємося ближче.
    Андрій Лимич, нині студент третього курсу, вважає, що отримав на практиці в Бережанах чималий досвід.
    — Я досліджував такий цікавий вид роботи як нівелювання в межах другого класу. Під час практики мені дуже допомагали наші викладачі, які завжди були поруч. Без них я не знав би того, що знаю зараз, бо одна справа — послухати лекцію, зовсім інша — робити все своїми руками. Сподобалися нам і цілодобові спостереження. До речі, кафедра й адміністрація інституту забезпечили нас високоточними приладами, що допомогло досконало оволодіти практичними навичками. За це ми їм безмежно вдячні. Крім практик, ми цікаво проводили своє дозвілля: у вільний час грали в більярд, знайомилися з містом, користувалися інтернетом. У нас були дуже добрі умови проживання, харчування, чудова компанія, дуже гарна природа.

Катерина ГРЕЧИН