Home » Тижневик "Аудиторія" » Важливо слухати себе і бути наполегливим

Важливо слухати себе і бути наполегливим

Logo_Audytoria„Важливо слухати себе, щоб знайти, за Сковородою, „сродну працю“. Я щаслива, бо роблю те, що люблю“, — каже Марія Маланчук, асистент кафедри кадастру територій Львівської політехніки. Вона стала найкращим молодим науковцем Інституту геодезії 2013 року, претендує на цей статус і в черговому конкурсі, а ми сьогодні говоримо про вміння правильно оцінювати — не лише землю, а й самого себе і різні складові нашого життя.

Оцінити, щоб оживити

Зайнятись науковою роботою Марію Маланчук підштовхнув завідувач кафедри КДТ професор Лев Миколайович Перович, а успішно розпочати цей шлях допоміг науковий керівник професор Ростислав Миколайович Панас; поради досвідчених наставників молодий учений дуже цінує. У кандидатській дисертації, яку захистила в 2013-му, науковець досліджувала актуальну проблему — порушених земель, тобто земель, які внаслідок виробничої діяльності людини втратили свою цінність, господарську, екологічну. Асистент кафедри КДТ розповідає:

— Моя дисертація стосувалася земель, порушених промисловими розробками родовищ сірки. На Львівщині є три промислові об’єкти з видобутку сірки: у Яворові, Роздолі та селищі Подорожнє біля Жидачева. Основною метою роботи було дослідження стану порушених земель на територіях родовищ сірки та розробка на цій основі методик, рекомендацій і пропозицій щодо ефективного збору інформації про ці території та визначення вартості порушених територій. За радянських часів там були землі сільськогосподарського призначення, які вилучили під розробку родовищ (тоді мета — видобувати сірку — виправдовувала будь-які засоби). Коли на Яворівщині я вперше побачила територію, де видобували сірку — це 3 тис. га, вона нагадала мені місячну поверхню. Пустка, де нічого не росте, руїни будівель, траплялись виїмки, карстові провали. Свого часу львівський „Гірхімпром“ вирішив затопити кар’єр, прагнучи дати нове життя цій території — для відпочинку населення (зараз це найбільше озеро на Львівщині). Ціллю моєї дисертації було облікувати землі кар’єру: провести їх інвентаризацію, оцінити стан. Адже є різні види порушених земель (відвали, гідровідвали, кар’єри, проммайданчики та ін.), кожен з них має свої особливості використання: наприклад, кар’єр — під озеро, хвостосховище — під орнітологічний заказник. У дисертації я прагнула показати справедливу, об’єктивну ціну цієї території — щоб покращити інвестиційний клімат.

Найбільше дає практика

Про кадастр дослідниця розповідає охоче і цікаво. Впродовж останніх років читає студентам ІГДГ різні курси: з інвентаризації земель і нерухомості, оцінки нерухомості, організації і управління виробництвом. Зі студентами спільну мову знаходить легко:

— Вони сприймають мене позитивно, може, тому, що я молода. І я їх теж розумію. Крім роботи впродовж семестру, веду у них практику: в польових умовах, за три тижні неформального спілкування, всі стають свої-рідні. Також керую магістерськими кваліфікаційними роботами. Старшокурсники серйозні, цікавляться своїми перспективами. В Україні питання землі актуальне: є багато суперечок через землю, її розподіл. Земельний кадастр — це не тільки регулювання й управління земельними ресурсами, це забезпечення всіх процедур щодо землі (зазвичай раціонально нею розпоряджатися, спостерігати за змінами, здійснювати землеустрій), а також оцінка нерухомого майна і природніх ресурсів (водних, лісових тощо). Тож спеціалісти, яких ми готуємо із землеустрою та кадастру, оцінки землі та нерухомого майна, роботою будуть забезпечені. Студенти зацікавлені, завжди мають багато запитань: чому на певній території встановлені саме такі межі, чому на конкретній ділянці не створено водоохоронну зону, чому гарна ділянка може бути досить дешевою, які чинники загалом впливають на вартість землі й т. д. Крім цього, з’явився ще один перспективний напрям роботи — кадастрові реєстратори, які здійснюють державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні тощо, — каже Марія Степанівна.

Знаючи, що майбутнім фахівцям „найбільше дає практика“, викладачка всіляко намагається наблизити до неї теоретичну підготовку студентів. На заняттях використовує приклади з виробництва, професійний досвід, власний і колег. Це особливо важливо, зважаючи на постійне реформування у сфері землеустрою і кадастру. А от максимально зануритись у виробничі реалії дозволяє практика. Наприклад, в Оброшиному, на базі Дослідного господарства Інституту сільського господарства Карпатського регіону НАН України, політехніки беруть проби й оцінюють якість ґрунтів, проводять зйомки території, складають кадастрові плани і т. д.

Тримати баланс

Марія Маланчук вимоглива до себе, самокритична, інколи дорікає собі, що „можна було краще“. Однак доробок дослідниці об’єктивніший за неї: 21 наукова публікація, відзнака у конкурсі „Найкращий молодий науковець“, от-от вийдуть навчальні посібники, співавтором яких вона є. Успішний науковець, викладач, заступник завідувача кафедри вважає:

— Для доброго результату потрібні наполегливість, наснага і бажання. Якщо не будеш стукати, тобі не відчинять. Важливо не опускати рук, а знання і досвід прийдуть: кожна справа вимагає енергії і часу. І без бажання жодного діла не зробиш. Звичайно, треба дотримуватись рівноваги, балансу: знати, чим можна, а чим не варто жертвувати. Знаю точно, що сім’я та рідні повинні домінувати в житті жінки-науковця, адже це — опора і великий заряд енергії.

Ірина ШУТКА